Рогатинська громада Івано-Франківської області отримала сміттєвоз від шведського муніципалітету Гесслегольм за підтримки шведсько-української програми «Посилення управління побутовими відходами в Україні» (WM4U). Новий сміттєвоз допоможе частіше вивозити відходи з віддалених сіл громади.

Сміттєвоз Scania (2016 року випуску) раніше працював у Гесслегольмі (Швеція). Після виведення з експлуатації та проведення технічного обслуговування машину передали Рогатинській громаді. Допомогу надали в межах програми WM4U, експерти якої обрали громаду, оцінивши потреби, спроможність ефективно використовувати техніку та потенційний вплив на якість послуг.

«Багато українських громад, які беруть участь у нашій програмі, потребують сміттєвозів, що робить необхідним процес відбору. Рогатин був обраний на основі низки критеріїв, що враховують, яку територію зможе охопити сміттєвоз та доступність послуг зі збору відходів. Наявність сміттєвоза розширить географію збору відходів і зробить їхнє вивезення регулярнішим. Крім того, техніка створить можливості для співпраці із сусідніми громадами», – пояснює Клас Свенссон, координатор з питань матеріально-технічної допомоги програми WM4U.

Рогатинська громада об’єднує 72 населені пункти, де живе понад 31 000 людей. Багато з них – у віддалених селах, де складно організувати вивезення відходів. У 2020 році, одразу після створення, громада не мала розрахунків обсягів утворення відходів, належної матеріально-технічної бази. Через це розросталися стихійні сміттєзвалища. Їхня ліквідація давала короткостроковий ефект – потрібна була альтернатива. Розповідає міський голова Рогатинської міської ради Сергій Насалик:

«Так з’явилася логістика розміщення контейнерів, подвоїлася їхня кількість, збільшено спроможності із вивезення відходів. Сьогодні ми одні з перших в області маємо власний План управління відходами та є учасниками проєкту формування кластерної системи управління відходами, де нас вчать її реалізації шведські партнери».

Крім того, громада вже розпочала впровадження роздільного збору окремих фракцій відходів. Нове обладнання має підтримати цей процес і зменшити навантаження на застарілу техніку.

Передача техніки стала можливою завдяки співпраці між українськими та шведськими партнерами. «Ми раді передати наш сміттєвоз громаді Рогатина, щоб підтримати ваше суспільство. Швеція солідарна з Україною і це невеликий внесок міста Гессельгольм у вашу боротьбу. Утилізація відходів є важливою складовою сталого розвитку громади, і ми сподіваємося, що наш сміттєвоз стане вам у пригоді», – говорить Єнс Річард, представник муніципалітету Гесслегольм.

Компонент «Передача обладнання» програми WM4U спрямований на підвищення технічного потенціалу для збору та транспортування побутових відходів в Україні шляхом надання обладнання, такого як сміттєві баки, контейнери та сміттєвози. У межах цього компоненту шведські муніципалітети передають наявне обладнання українським громадам, тоді як програма WM4U виступає партнером – сприяє організації та забезпечує процес транспортування обладнання до громад чотирьох пілотних кластерів у Вінницькій, Івано-Франківській, Харківській та Полтавській областях.